6 tipp a természetes hajápoláshoz:
1. Hidratáld a hajad és fejbőrt.
A hidratálás egyik legegyszerűbb módja a hajmosás. A fejbőrrel érintkező víz eltávolítja a káros szennyeződéseket, oly módon, hogy felpuhítja az elhalt hámsejteket, illetve felfrissíti a fejbőrt. Figyelnünk kell a hajmosás intenzitására is, ugyanis ha a durva hajmosás töredezetté teheti a hajszálakat. Természetesen elengedhetetlen a megfelelő vízfogyasztás is.
2. Keressük meg a legmegfelelőbb sampont.
Ez nem egyszerű feladat. Fontos, hogy elkerüljük a káros összetevőket, mint pl. az alkohol. Sajnos ennek a kísérletezésnek a legjobb módja az, ha veszünk több terméket, és időről időre más-mást próbálunk ki. A legjobb, ha mindig készítünk a hajunkról fényképet, vagy feljegyzést, mert ez nagyban segít majd a későbbiekben kiválasztani a legmegfelelőbb terméket.
3. Mindig használj hajkondicionálót.
A frissen mosott haj természetszerűleg könnyen, összegubancolódik. Ennek elkerülésének a legjobb módja, ha hajkondicionálót, hajbalzsamot használunk. A hajbalzsam összetevői, puhítják, lágyítják, selymes tapintásúvá teszik a hajat, így az nem lesz hajlamos a csomósodásra, így a fésülés során nem fog károsodni a hajszál szerkezete.
Ha kíváncsi vagy, hogy a táplálkozás mennyire segíthet a hajad regenerálásában, kattints ide...
4. A fésüléssel és a hajkefével óvatosan.
Az afrikai rasta hajnál figyelhető meg legjobban ez a jelenség. A sok fonat, csavarás, és visszahajlás miatt rendkívül sok helyen sérül, törik a haj. Az efféle problémák elkerülésének érdekében fontos, hogy odafigyeljünk a fésüléskor, ugyanis a haj a csomónál fog elszakadni. A legjobb, ha a fésülés előtt lazán az ujjainkkal kibontjuk a hajunkat, ezzel a nagy csomók nagy részét meg is szüntetjük, majd utána egy széles fogú fésűvel fésüljük a hajunkat. Ha lehetőségünk van, használjunk természetes sörtéből készített hajkefét (pl. vaddisznó sörte) az utolsó, végső átfésülésnél, mert a szintetikus szálak kevésbé hajlanak, így sok sérülést okoznak.
5. Ne használjunk hajat károsító eszközöket.
Kerüljük a szoros hajgumit és fejpántokat. A hajgumi, nagyon összeszorítja a hajszálakat, ami könnyen annak töredezettségét eredményezheti. Ugyan ez érvényes hajpántra is, csak ott a folyamatos súrlódás eredményezi a haj sérülését. Természetesen a nagy hőhatás sem tesz jót, ezért hajszárításkor inkább alacsonyabb fokozaton üzemeltessük a hajszárítót, még ha egy picit tovább tart is a folyamat.
6. Alvás közbeni védelem.
Fontos megemlítenünk az alvás közbeni védelmet. Alvás során a forgolódás miatt könnyen összegubancolódik, kihúzódik, töredezik a haj. Ennek kivédésére válasszunk selyem vagy szatén párnahuzatot. Ezek a párnahuzatok enyhén csúszósak, így a haj nem tud letapadni, ami a hajsérülések legnagyobb százalékát okozza. Szerencsére ma már a nagy hipermarketekben, bevásárló központokban könnyen hozzá lehet jutni ezekhez a termékekhez alacsony áron.